مشاوره و راهنمایی ۵ - ۲۲۹۱۹۹۸۲ - ۰۲۱
پیش طرح

اسکچ یا طرح اولیه رابط کاربری:

اصطلاح اسکچ بر گرفته از لغت ایتالیایی به معنای نقاشی بوده و در گرایش طراحی به معنای طراحی سریع یا طراحی اولیه‌ است. در اسکچ از جزئیات صرف نظر می‌شود و کلیات موضوع به صورت غیر دقیق نشان داده می‌شود. برای اجرای اسکچ فقط از یک رنگ استفاده می‌شود. در اسکچ طرح اولیه به صورت سریع تفکرات و نتایج تحقیقات طراح اعمال می شود.
با توجه به نوع پروژه، هر طراح با مجموعه ای از اطلاعات دسته بندی شده و دسته بندی نشده، اطلاعات با اولویت مهم و غیر مهم و تعداد زیادی المان کاربردی سر و کار دارد. از طرفی نمایش مفاهیم و ایده ها به مشتریان کاری پیچیده و وقت گیر است. با توجه به اهمیت چیدمان و نمایش آن به مشتریان، راهکار شرکت پاسکال سیستم پویا، استفاده از اسکچ در طراحی است.
در این مرحله المان های صفحه با توجه به نوع و ماهیت آنها در قالب بلاک های مختلف در صفحه از طریق طراحی اسکچ مشخص می شوند. اسکچ پیش نمایش ساده ای از محل قرار گیری اطلاعات است که بدون توجه به رنگ و مسائل گرافیکی قصد نمایش ساختار کلی را به مشتریان پروژه دارد. اسکچ صفحه اصلی و صفحات برای انجام مراحل نهایی تکمیل می شود به این صورت که، پس از تدوین داستان نحوه رفتار صفحه بر اساس دید ذینفعان، طراحی اسکچ صفحه برای صفحه اصلی و زیر صفحات اصلی انجام می شود و سناریو کلیه صفحات آماده می گردد، در سناریو رفتار آیتم ها در صفحه، نوع ، ماهیت هر بلاک با توجه به نوع داده مشخص می شوند. همچنین رفتار و چیدمان بلاک در زمان طراحی اسکچ بر اساس مدل حرکت چشمی انتخاب شده و استاندارد طراحی تجربه کاربری و طراحی کاربر محور لحاظ می شود. این اسکچ به مشتریان نمایش داده می شود و بعد از بررسی های لازم به مرحله بعدی که استفاده از طرح گرافیکی است منتقل خواهد شد.
مزایای استفاده از اسکچ:
امکان نمایش سریعتر رابط کاربری ui اولیه به کاربر
باعث بیان ایده می شود
برای مقایسه طرح های مختلف و انتخاب بهترینها مناسب است.
باعث درک بهتر طرح می شود.
امکان اصلاح اشتباهات یا رعایت نکات برای بهبود رابط کاربری قبل از وقت گذاشتن بر طرح اصلی را فراهم می کند. 
برای نمایش گزینه خوبی است.
باعث خلاقیت بیشتر می شود.
در زمان و هزینه صرفه جویی می شود.
تاریخ به روز رسانی: 1398/11/29
تعداد بازدید: 11262
Powered by DorsaPortal