مشاوره و راهنمایی ۵ - ۲۲۹۱۹۹۸۲ - ۰۲۱
کاربرد پذیری

طراحی تجربه کاربری

یکی از علت های موفقیت وب سایت های بزرگ این است که می توانند طریقه رفتار و واکنش های مشتری را پیش بینی کنند و مطابق با آن با کاربر برخورد کنند، فیسبوک از این قضیه استفاده کرده است و یک شبکه اجتماعی بهتری را ارائه داده است، برای مثال می توان اطلاعات سطحی و مختصر از یک کاربر را دید و سپس به او پیغام خصوصی داده و خیلی از کاربران همیشه در این سایت آنلاین می مانند تا با خانواده یا دوستان خود صحبت کنند، در واقع فیسبوک با استفاده از اصول طراحی تجربه کاربری کاربرد پذیری بالایی دارد. 
در بررسی کاربردپذیری، کیفیت تجربه کاربر هنگام تعامل با یک محصول یا سیستم مورد سنجش قرار می‌گیرد. این محصول یا سیستم می تواند یک وب‌سایت، یک برنامه کاربردی نرم افزاری، فناوری موبایل یا هر وسیله مورد استفاده کاربر باشد. . سازمان بین المللی استاندارد به سه ویژگی اساسی اثربخشی، بهره‌وری و رضایت اشاره نمود و سپس در ایزو 9126 چهار ویژگی مهم سهولت یادگیری، عملکرد، جذابیت و تطابق را برای کاربردپذیری نام برد.
توجه به این نکته ضروری است که در طراحی واسط کاربر لذت بخش بودن کار کاربر با سیستم مورد نظر است اما کاربردپذیری پاسخ به این پرسش است که آیا کاربر می‌تواند به هدف اصلی خود برسد؟ 
طبق تعریف جکوب نیلسون ، کاربردپذیری یک خاصیت کیفی است که تعیین کننده درجه آسانی استفاده از رابط کاربری است. همچنین این لغت به متدهایی برای آسان تر کردن کاربرد طی مرحله طراحی، اشاره می کند.

کاربرد پذیری با 5 مولفه کیفی تعریف می شود:
قابلیت یادگیری: در اولین ورود به سایت کاربران چقدر راحت می توانند کارهای لازم را انجام دهند؟
بازدهی یا بهره وری: وقتی که کاربران با سایت آشنا شدند، با چه سرعتی فعالیتهای خود را انجام می دهند؟
قابل یادسپاری: وقتی که کاربران بعد از یک مدتی که از سایت استفاده نکرده اند به سایت باز می گردند، چقدر راحت می توانند مهارت خود را دوباره برقرار کنند؟
خطاها: کاربران چه مقدار خطا ایجاد می کنند؟ یعنی وقتی می خواهند کاری انجام دهند چقدر دچار خطا می شوند؟ چقدر از این خطاها جدی است؟ و اصلاح این خطاها چقدر راحت است؟
رضایت مندی: استفاده از سایت چقدر لذت بخش است؟
ارتباط بین تجربه کاربری و کاربردپذیری
از آن‌جایی که کاربرد پذیری بر دستیابی به هدف تمرکز دارد، مفهوم بسیار ظریف‌تری نسبت به تجربه کاربری است، در مقابل آن تجربه کاربری شامل نتایج بدست آمده، عملکرد، کارآیی سیستم، رفتار تعاملی و قابلیت دستیابی از طریق سیستم تعاملی می باشد. اساسا این بدان معنا است که تجربه کاربری به فاکتورهای انسانی، طراحی، تعامل انسان و کامپیوتر، دسترسی پذیری، بازاریابی و همین طور کاربرد‌پذیری وابسته است. می توان برای بررسی این رابطه تجربه کاربری را به ابزار، کاربرد پذیری، ایجاد اشتیاق کردن و علامت تجاری تقسیم کرد.
تیم ما با آگاهی از تمام مفاهیم موجود، تکنیک های زیادی را برای بهبود طراحی تجربه کاربری سایت به کار می برد تا علاوه بر آسانی کاربرد و دسترس پذیری به اطلاعات، کاربر حس خوبی در تجربه استفاده از آن داشته باشند.
تاریخ به روز رسانی: 1398/11/29
تعداد بازدید: 12675
Powered by DorsaPortal